Regeneračné centrá okolo nás

 

Slovensko nemá regeneračné centrum. To neznamená, že nemáme technológiu regenerácie s preukázaním kvality chladiva. Nemáme hlavne systém preukazovania kvality potrebnými atestovanými skúškami. Takýmito skúškami disponujú spoločnosti Prozon, A-gas, Solkane a ďalšie spoločnosti, ktoré ponúkajú svoje služby v rámci celej Európy. U nás zber chladív na regeneráciu vykonávajú spoločnosti Linde, Fecupral Prešov, ...

ADR predpis na prepravu nebezpečných vecí

Pri preprave chladiva okrem nákladného listu, fixovania nákladu, bezpečnostných pomôcok je dôležitá pre chladiarov podlimitná preprava do 1000 bodov. Do tohto limitu sa aj s horľavými chladivami (max 333 kg) prevažne bez problémov vojdeme. Problematická je preprava chladiva v priestore vodiča, v ktorom sú dovolené len fľaše s objemom do 5 litrov. Nastavenie chladiarenskej praxe je na fľaše s objemom 10 a viac litrov. Takéto fľaše by mali byť prepravované v oddelenom, vetranom priestore vozidla.

Rozdiely medzi fľašami s novým a použitým chladivom

            Ak si kúpime nové chladivo v podlimitnom rozsahu, predávajúci by nás mal vybaviť nákladným listom a s fľašou označenou ADR UN číslom, označením chladiva podľa ASHRAE, na fľaši s vyznačenou čistou váhou, dátumom poslednej tlakovej skúšky, piktogramami nebezpečností, ... Na zodpovednosti prepravcu je fixovanie, vetranie priestoru, hasiaci prístroj, svietidlo, rukavice, ... Fľaše sa umiestňujú  fixujú vertikálne a tesné ventily sa chránia zmršťujúcou sa fóliou.

Ak plníme použité chladivo do vyvákuovanej zbernej nádoby s dvojventilom a správne farebne označenej, nemáme ho miešať s iným chladivom, dodržujeme nižšie objemové, hmotnostné plnenie ako pri novom chladive vzhľadom na prítomnosť oleja, zabezpečujeme označenie chladiva plneného do tlakovej fľaše, ktoré je na našej zodpovednosti. Ostatné povinnosti sú ako pri preprave nového chladiva v podlimitnom rozsahu.

 

Preprava chladiva v uzavretom priestore

Malé úniky plynu môžu spôsobiť katastrofické udalosti. Unikajúce stlačené plyny môžu rýchlo zaplniť miestnosť alebo uzavretý priestor, pričom nahromadený plyn zostane v dosahu výbušnosti. Horľavé plyny, ktoré sú hustejšie ako vzduch, sú nebezpečné, pretože môžu prekonať značné vzdialenosti k zdrojom vznietenia.

 

Viac informácií nájdete v časopise Správy 8/2024